Stres nechajte doma

Úplne najdôležitejšou vecou, ktorú budeme potrebovať, je pohodička, úsmev a dobrá nálada. Nestresujte! FOTENIE JE ZÁBAVA! Nemáte sa čoho báť, nejde o život. Ide o snahu zachytiť Vašu rodinku prirodzene a bez kŕčovitých póz a nervov. Ukážte lásku, objímajte sa, naháňajte sa s deťmi, hľadajte s nimi poklad, postavte vežu… Ja budem pri tom a budem zachytávať tieto krásne emócie, ktoré si potom aj po rokoch budete vďaka fotografiám pamätať. Čiže – prosím, žiadne stresy, žiadne „ja neviem ako sa mám tváriť“ – tvárte sa ako Vy :)

Pri deťoch je tiež veľmi dôležité, aby ich fotenie bavilo a neodniesli si z neho len samé nesmieš, musíš, poslúchaj, pani fotografka sa bude hnevať – nebude :) Mám roky praxe s tým, ako deti zaujať a ešte sa mi nikdy nestalo, že by odomňa dieťa odchádzalo uplakané alebo vystresované. Celé fotenie je len jedna veľká hra a zábava. Deti sú deti, majú niekedy svoje dni a nálady, no vždy sa nájde príležitosť ich zaujať, rozveseliť, priviesť na veselé myšlienky. Odporúčam pred fotením „na tajňasa“ kúpiť deťom malú hračku alebo niečo podobné, čo viete, že má rado – prípade najväčšej núdze dokáže takáto maličkosť vyčariť obrovský úsmev na perách aj najviac nahnevaného dieťaťa :)

Čiže ešte raz – stres nechajte doma, na fotenie ho nebudete potrebovať :)

Nezabudnite na pohodlie

Fotenie väčšinou trvá jednu až dve hodiny. Je dobré mať so sebou pre decká tekutiny a pre tie menšie aj papanie, okrem hladu ich často aj pekne upokojí. Do prípravy kufríka s vecami na fotenie môžete zapojiť aj detičky, môžu si zobrať obľúbenú hračku alebo môžu vymýšľať, ako a s čim sa chcú sfotiť. Samozrejme nefotíme celý čas nonstop, dávame si pauzičky na skľudnenie, prezlečenie, oddýchnutie, a vtedy najmä menšie deti ocenia obľúbené veci, s ktorými sa cítia dobre. Samozrejme, ak treba, tak plienky a veci na prebalenie.

VÝBER OBLEČENIA

Ak chcete farebne krásne a nápadité rodinné fotografie, určite si dajte záležať na výbere outfitu svojich potomkov aj partnera. Rodinu zladia na fotke podobné farby, rovnaké vzorovanie, kombinácie rovnakého materiálu a rovnakých farieb a vzorov. Väčšinou platí pravidlo, že stačí jedna farba a jeden vzor, ktoré vás budú spojovať. Napríklad každý člen rodiny môže mať kus oblečenia, ktorý je červený a károvaný, napr. rodičia košele, deti zas sukničku, nohavice, čiapku. Takto zladené oblečenie pôsobí jednoducho, čisto, ale pritom hovorí o cite pre detail a krásne vizuálne spojí celú rodinku.

Všetkým deťom pristanú klobúčiky, čiapky, šiltovky. Zaujímavé su tiež doplnky ako vysoké čižmičky, štucne, rukavičky, čelenky, traky a podobne. Nebojte sa doniesť viac kombinácií oblečenia a podľa nálady a potreby môžeme vymieňať.

Oblečenie má byť jednoduché, žiadne obrázky alebo nápisy na tričkách, jemné vzory sú lepšia voľba. Pekne vyzerajú aj materiály so štruktúrou – pletené svetríky, háčkované vestičky a podobne. Aj tu platí pravidlo, že v jednoduchosti je krása, čiže pri obliekaní jednej osoby postačí jeden výrazný prvok a ostatné časti oblečenia majú tento prvok len decentne dopĺňať.