Zabudnuté čaro

Náš s láskou robený fotografický edukačný projekt, robený v rokoch 2018 až 2022, ktorým sme chceli ľuďom dnešnej doby priblížiť bežný život našich predkov z kopaníc v marikovskej doline pred 100-120 rokmi. V rámci projektu sme vydali dvojdielnu publikáciu Život starej Marikovej - knihy Hore Marikovú a Marikovská veža. Mali sme fotiť dva dni a nafotiť 67 rôznych scén každodenného života. Nakoniec sme fotili takmer 4 roky a vzniklo mnoho unikátnych fotiek.....

Všetky rekvizity a kroje sú pôvodné, buď z našej vlastnej zbierky, alebo zapožičané od dobrých susedov a z trenčianskeho depozitára. Za pomoc pri zrealizovaní projektu veľké ďakujem si zaslúžia všetci, ktorí sa zúčastnili, či už ako modeli alebo ako pomocníci… Najväčšie ďakujem patrí mojej skvelej mamke a jej Chalúpke marikovských tradícií, ktorá zabezpečovala kroje, rekvizity, vyhľadávala lokality, zbierala poznatky od starých ľudí a manažovala projekt.

Prvá kniha Hore Marikovú obsahuje všeobecné informácie o bežnom živote, ako žili deti, ako pracovali dospelí, čo jedli, čo si obliekali a čo robievali po večeroch.... Druhá kniha s názvom Maríkovská veža je veľkou galériou fotografií a emócií zo špeciálnych chvíľ života ľudí na prelome 19. a 20. storočia. Dozviete sa, aké sviatky slávili počas roka, ako prežívali veľké rodinné udalosti ako svadba, pôrod, krst či úmrtie, aké sezónne práce ich počas roka neminuli a porozprávame vám aj pár príbehov zo života vysťahovalcov a ich rodín.

Náš projekt bol už spomenutý v mnoho časopisoch a novinách a reportáž ste mohli vidieť aj v TV Markíza aj STV.

Viac info si prečítate a objednať knihy môžete tu.