Zabudnuté čaro

Náš s láskou robený fotografický edukačný projekt, robený v rokoch 2018 a 2019, ktorým sme chceli ľuďom dnešnej doby priblížiť bežný život našich predkov z kopaníc v marikovskej doline pred 100-120 rokmi. V rámci projektu sme už vydali prvú časť dvojdielnej publikácie Život starej Marikovej. Mali sme fotiť dva dni a nafotiť 67 rôznych scén každodenného života. Nakoniec sme fotili takmer dva roky a máme tisíce fotiek.....

Všetky rekvizity a kroje sú pôvodné, buď z našej vlastnej zbierky, alebo zapožičané od dobrých susedov a z trenčianskeho depozitára. Za pomoc pri zrealizovaní projektu veľké ďakujem si zaslúžia všetci, ktorí sa zúčastnili, či už ako modeli alebo ako pomocníci… Najväčšie ďakujem patrí mojej skvelej mamke a jej Chalúpke marikovských tradícií, ktorá zabezpečovala kroje, rekvizity, vyhľadávala lokality, zbierala poznatky od starých ľudí a manažovala projekt.

Prvý cieľ projektu, vydanie prvej časti knihy, máme už úspešne ukončený. Prvá kniha obsahuje všeobecné informácie o bežnom živote, ako žili deti, ako pracovali dospelí, čo jedli, čo si obliekali a čo robievali po večeroch.... Knihu si môžete objednať tu. Druhá časť je v príprave a usilovne na nej pracujeme. Bude hovoriť o sezónnych prácach a sviatkoch počas celého roka :)

Náš projekt bol už spomenutý v mnoho časopisoch a novinách a reportáž ste mohli vidieť aj v TV Markíza aj STV.