Ako sa pripraviť na biznis fotenie?

Fotenie biznis portrétov

Každý z nás občas potrebuje zopár dobrých fotiek, ktorými sa bude prezentovať. Prvý kontakt s klientom máme totiž najčastejšie nepriamo - cez web. Portrétna fotografia je teda dôležitým nástrojom, ako zanechať dobrý prvý dojem, preto si treba na biznis fotkách dať záležať.

Čo vlastne je biznis portrét? V skratke, poznáme vicero typov biznis fotení.

Najbežnejším typom je business professional, čiže oficiálne portréty, u ktorých sa kladie dôraz na profesionalitu, sebavedomie a čo najlepšiu sebaprezentáciu.

Trochu uvoľnenejším typom je business casual. Je to štýl obliekania, ktorý vznikol postupne ako odpoveď mladej módy na formálne odievanie v posledných dekádach minulého storočia. Viac ako na predpísané kúsky oblečenia (napr. manžetové gombíky, kravata presnej dĺžky) sa dbá na pohodlie a praktickosť so zachovaním vzhľadu profesionality a dôveryhodnosti. Business casual je tiež veľmi dobrý resprezentatívny dress code, no bez zbytočnej upätosti tradičných odevov. Hodí sa napríklad rodinným firmám, malým podnikateľom a všade tam, kde chceme vytvoriť pocit ľudskosti, prístupnosti a ochoty a zároveň slušného a resprezentatívneho vzhľadu.

Formálne fotky - business professional - je vhodnejšie fotiť pred jednofarebným pozadím, prirodzenejšie business casual sa môžu fotiť aj v priestore kancelárie či salónu lifestylovým spôsobom, prípadne vonku.

Posledným typom biznis fotiek sú lifestyle fotografie priamo pri práci. Fotenie väščinou prebieha priamo vo firme či prevádzke. Takéto fotografie majú za úlohu priblížiť klientom, ako firma či jednotlivec pracuje, v akom prostredí a akým štýlom robí svoju prácu. Je to tiež veľmi obľúbený typ fotenia.

Pri fotení konkrétnej osoby sa často fotia všetky tri typy fotografií, aby boli v prípade potreby k dispozícií.

kĽúč k úspechu - vaš výraz v tvári

Biznis portréty, ako nakoniec všetko, čo robíte v biznise a živote, je predovšetkým o prístupe. Pozitívny prístup bude takmer vždy úspešnejší ako očakávanie zlyhania. Váš výraz na fotke je v skutočnosti podstatnejší ako to, čo máte na sebe.

Divák si vždy, VŽDY na fotke portrétu všimné ako prvé to, aký signál vysiela Vaša tvár. V prvých sekundách vôbec nerieši, či je tvár nedokonalá, či je mierne posunutá kravata alebo ostávajúci vlások. Jediné, na čom v prvých sekundách záleží, je výraz tváre. To je to, čo ovplyvní Váš prvý dojem najviac.

'Som k sebe príliš kritický a nepáčim sa sám sebe na fotke!'

Čo s tým? Treba si uvedomiť, že Vášho potenciálneho klienta či zamestnávateľa tento Váš postoj jednoducho nezaujíma. Vaše fotky totiž nesú správu JEMU. A tá správa má byť: Som spokojný sám so sebou, som sebavedomý, milý a všetko je v poriadku. Načo si teda kaziť deň negatívnym nastavením, ktoré Vám ku dobrým fotkám nepomôže? Vyhoďte tento postoj z hlavy a snažte sa odosobniť. Skúste sa vžiť do pozície Vášho klienta a predstavujte si, aká fotka by Vás zaujala. Veľmi dobrým tipom je skúsiť si svoj postoj a výraz doma pred zrkadlom, vyskúšať si, čo s tvárou robí úsmev a čo zas zamračený alebo hanblivý výraz, z ktorého uhla vyzeráte najlepšie, zistiť, ktorý výraz je na fotku najvhodnejší a skúsiť sa ho naučiť "nahodiť'. Keď konkretnejšie viete, ako chcete vyzerať a ako to dosiahnete, potom je aj samotné fotenie ľahšie a rýchlejšie. Nebojte sa to fotografovi povedať, ocení to.

Takže ešte raz: Uvoľnite sa! Na žiadnom z mojich fotení nikto nezomrel ani sa nikto nepremenil na kameň, ba ani na žabu. Napriek tomu, že moje objektívy často počujú vetu 'Mňa nefoťte, veď vám praskne šošovka!', čuduj sa svete, ešte sa to nestalo. Skúste poňať fotenie ako zábavu, možno dôvod uliať sa na chvíľu z práce, možno skvelý dôvod dať si konečne urobiť kvalitný účes či profesionálny make-up a užiť si deň (tip profíkov: naplánujte si na večer nejakú akciu, nebudete sa musieť znovu líčiť a robiť si vlasy, a to sa počíta! :D).

A nebojte, nefotím štýlom tetuška na cudzineckej polícii, kde Vám urobí jeden cvak a idete domov s fotkou, kde vyzeráte ako masový vrah. Počas fotenia nasnímame veľa fotiek a rozprávame sa o nich priamo pri fotení, viete si ich pozrieť vo fotoaparáte alebo v laptope. Vyskúšame rôzne pózy a odrazíme sa od toho, v ktorej póze sa budete cítiť najlepšie. Fotíme dovtedy, kým nebudete spokojní.



príprava pred fotením

Tip číslo jedna: Ak je to možné, pred samotným fotením venujte čas rozhovoru s fotografom. Dajte mu vedieť, aké fotky preferujete, čo sa vám páči, ako by ste si predstavovali výsledok. Fotograf by mal vedieť, kde sa fotky budú používať a podľa toho si spolu nastavíte celé fotenie.

Tip číslo dva: Ak sa idete ostrihať alebo zmeniť účes, urobte to týždeň pred fotením. Takto vám strih trocha podrastie a Vy budete mať nejaký čas stotožniť sa s novým účesom.

Tip číslo tri: Naplánujte si outfit vopred. Ak čokoľvek potrebuje chemické čistenie alebo žehlenie, postarajte sa o to. Sú to maličkosti, ktoré dokážu vyčariť skvelú fotografiu. Pokrčené oblečenie môže byť rušivé, no pomocou horúcej žehličky sa dá vyriešiť za pár minút.

Tip číslo štyri: Ženy, pouvažujte o profesionálnom make-upe. Kvalitný foto-make-up robí divy. Rozdiel s bežnými make-upmi, ktoré používate, je v jeho zložení aj spôsobe nanášania a verte mi, spoznáte rozdiel. Dobrá vizážistka Vám aj poradí ohľadom účesu aj výberu farieb make-upu, aby ste boli pekne zladená.

Tip číslo päť: Doprajte si dobrý nočný odpočinok a naplánujte si fotenie na ráno. Nie je nič horšie, ako mať počas fotenia opuchnuté a červené oči. Poobede sme už viac unavení a často je to vidieť na očiach aj na výraze.

čo si obliecť?

Tu platí jednoduché pravidlo: Oblečte sa tak, ako keby ste sa prvýkrát stretli s novým klientom.

Jednofarebné pastelové farby a jemné vzory sa fotografujú mimoriadne dobre a vyzerajú elegantne. Naopak výrazné vzory či pruhy alebo krikľavé farby odvracajú pozornosť od tváre a fotografia môže kvôli nim pôsobiť nasúrodo a lacno. Ak si nie ste istí, čo bude fungovať dobre, vezmite si pár rôznych farebných kombinácií, môžete sa viackrát prezliecť. V tom prípade nezabudnite ani na spodnú bielizeň farebne ladiacu ku všetkým kúskom oblečenia, aby ste pôsobili elegantne a upravene.

Ženy: Uistite sa, že vybraté oblečenie sa hodí k vášmu typu postavy. Ženská postava vynikne najlepšie, keď je obopnutý pás. Keďže biznis portréty často končia v oblasti pása, je dôležité, aby bol pás viditeľný a čím najužší, vtedy žena vyzerá štíhlo. Voľné topy, aj keď sú pohodlné, nechajte tentokrát radšej doma. Z doplnkov vyberajte elegantné šperky, ktoré nepôsobia lacno, môžete zobrať viacero rôznych a spolu s fotografom vybrať najvhodnejšie.

Čo sa týka farieb, ženy lepšie vyzerajú v bledších farbách, pôsobia potom jemnejšie. Tmavé farby pridávajú na veku. Biela a čierna u žien nie sú všeobecne nevhodné farby, len sú trošku nezaujímavé. Ak sa rozhodnete pre bielu/čiernu farbu, nezabudnite na doplnky, ktoré dodajú fotke zaujímavosť, napríklad farebné náušnice, zaujímavá šatka, brošňa a podobne.

Muži: Pre biznis fotenie zvoľte dobre padnúci oblek skôr tmavších farieb. Košeľa môže byť svetlejšia ako kontrast ku tmavému obleku a skôr jednofarebná, prípadne s jemnými vzormi.