Novorodenci

Už nikdy nebudú tak malinkí, tak bezbranní, tak voňaví - uchovajte si krásnu spomienku na prvých pár dní života Vašich detí v podobe profesionálnych záberov

Už nikdy nebudú tak malinkí, tak bezbranní, tak voňaví - uchovajte si krásnu spomienku na prvých pár dní života Vašich detí v podobe profesionálnych záberov

Novorodené babätká sa najlepšie fotia do desiateho dňa po pôrode. Čím je babätko mladšie, tým lepšie sa s ním dá manipulovať a tým jednoduchšie a bez stresu je aj fotenie. Takéto malinké babätká keď zaspinkajú, tak sa málokedy nechajú rušiť a je teda ľahké ich polohovať tak, ako potrebujeme. Babätká staršie ako dva týždne sa už začínajú viac a viac zaujímať o okolie, začínajú byť ľahko zobuditeľné a každá manipulácia sa stáva ťažšou. Preto novorodencov fotím len do tretieho týždňa. Samozrejme aj po tomto termíne Vám môžem nafotiť Váš uzlíček šťastia, no už fotenie spadne do kolonky „rodinné“ – čiže nebudeme už babätko polohovať, ale fotiť s Vami, so súrodencami a podobne.

Podľa mojich skúseností babätká vo veku od troch týždňov do troch mesiacov sú v takom „hluchom“ období, kedy všeobecne menej spinkajú, veľa plačú, nevedia ešte pásť koníky a zatiaľ ich veľký svet „rozčuľuje“, lebo zatiaľ len ležkajú na chrbátiku alebo na boku (prípadne schúlené u maminky či tatinka v šatke) a každá iná poloha je pre ne neprirodzená. Od tretieho mesiaca už potom zas začína obdobie, kedy sa dá s nimi krásne pracovať, ľahšie je ich zaujať hračkou, dlhšie vydržia na brušku a užívajú si nové schopnosti – pretočiť sa z chrbátika na bruško a naopak. Viac sa usmievajú a nie je problém ich rozosmiať. Je dobré na toto myslieť pri plánovaní fotenia dieťatka.

Čo zabezpečiť na fotenie

Čo zabezpečiť na fotenie

Fotiť môžeme buď u mňa v ateliéri alebo u Vás doma. Výhoda ateliéru je tá, že priestor je už pripravený, môžme si vybrať zo všetkých rekvizit, ktoré mám, od dečiek, oblečenia, čapičiek až po vak na fotenie a techniku, svetlá. Vy len prídete a môžme hneď začať. Nevýhoda je tá, že sa musite pripraviť a zobrať z domu všetko potrebné a dostaviť sa ku mne :)

V prípade fotenia u Vás doma odpadáva pracná príprava všetkých „serepetičiek“ a presúvanie s bábätkom do ateliéru, pretože stačí, keď sa pripravíte Vy sami (účes, makeup, oblečenie – vždy totiž stihneme aspoň pár fotečiek aj spoločných) a všetko ostatné donesiem ja. Nevýhodou môže byť obmedzený výber rekvizít a oblečenia pre bábätko (keďže nie je v mojich silách brať so sebou všetko, čo poskytuje môj ateliér), a fakt, že budeme potrebovať pripraviť aj priestor na fotenie, ktorý by mal byť vhodne osvetlený a s dostatočným miestom. Preto treba rátať s dlhším časom na prípravu pred fotením, ako aj s tym, ze fotky budú určitým kompromisom. Výsledok bude obmedzený miestom fotenia.

Ak budeme fotiť u Vás doma, najdôležitejšia vec je tá, aby ste mali doma prekúrené. Bábätko budeme vyzliekať, prezliekať, fotiť nahé. Ak by mu bola zimka, bolo by nervózne, plačlivé a budilo by sa nám. V tomto prípade zabudnite na chvíľu na odporúčania z pôrodnice o 21 stupňoch Celzia a pekne pridajte – aspoň na 25C. Vášmu uzlíčku bude krásne teplúčko, ľahšie ho uspíme a zároveň sa nebudete musieť báť, že Vám prechladne. Čo sa týka vecí, ktoré budeme potrebovať – je fajn mať po ruke bavlnené plienky, každú chvíľu je treba niečo utrieť či zachytiť prúd :D, pekné dečky, ktoré by ste Vy sami chceli mať na fotke (napríklad personalizovaná dečka, vankúšik, macík a podobne) a aj oblečenie, no môžete to nechať čiste na mňa – ja si vecičky donesiem.

Ak sa prídete fotiť ku mne, do môjho ateliéru, ja teplotu vopred pripravím, aby sa mimčo cítilo komfortne. Počas fotenia, či už u Vás alebo v ateliéri, budeme mať dostatok času na potreby dieťatka, bude potrebovať často kŕmiť, často nosiť a cítiť maminku – to je v poriadku a atmosfére pri fotení a krásnym fotkám to len prospeje. Často práve vtedy vznikajú tie najemotívnejšie fotky, pretože je na Vás vidieť všetka láska a neha.

Newborn fotografia, to nie je len cvak fotoaparátom. Tu moja práca len začína :) Tak, ako pri každej inej fotografii odfotenej do surového (raw) súboru, aj tu je potrebná ešte práca v postprocese. Chcete vidieť, ako vyzerá surová fotografia, zrýchlený postproces a výsledná editovaná foto? Video je nezostrihané, ale 4× zrýchlené, táto fotka mi trvala asi 17 minút :)